skip to Main Content
Výhody a nevýhody ekologických kotlů na tuhá paliva

Zdroj levného tepla s přidanou hodnotou v podobě zanechání minimální ekologické stopy. Tím vás ohromí ekologické kotle na tuhá paliva. Zároveň hovoříme o kotlech automatických, odpadá vám tak veliká část starostí s jejich údržbou.

Kotle na pevná paliva byly vždy oblíbeným způsobem vytápění, mnohdy však zaostávaly jednak v ekologické stránce a jednak v uživatelském komfortu. Tím, že se o slovo přihlásila automatizace, zvýšila se účinnost a tyto problémy vzaly za své.

Proč ekologické?

Co zajišťuje, že se tyto kotle mohou honosit líbivým přízviskem ekologické? Když si přestavíte uhlí či dřevo, což jsou běžně používaná tuhá paliva, s ekologickým provozem toho příliš společného nemají. Ekologické kotle na tuhá paliva však splňují tzv. pátou emisní třídu. Ten, kdo splňuje tento nejvyšší stupeň emisní legislativy, disponuje kotli zkonstruovanými moderními technologiemi a především se zárukou vypouštění minimálního množství škodlivých emisí. V zanechání co nejmenší ekologické stopy hraje svoji roli i vysoká účinnost.

Jak fungují?

Ekologické kotle na tuhá paliva se chlubí nízkými nároky na obsluhu. Lze v nich topit až několik dní bez ručního doplňování paliva. Může se jednat až o desítky hodin provozu. Funkce automatického přikládání je v některých modelech kombinována s přikládáním ručním, uživatel si dle své potřeby zvolí jeden z těchto režimů.

Automatický kotel si sám reguluje svůj výkon dle předem nastavených pravidel. Například v noci pracuje v útlumu a v odpoledních a večerních hodinách vykazuje vyšší výkon. K jednoduchosti ovládání přispívá kromě malé frekvence přikládání i možnost propojení se systémem chytrých domácností. Nastavení kotle lze tak snadno konfigurovat z mobilního či webového rozhraní.

Výhody ekologických kotlů na tuhá paliva

Kromě pohodlného ovládání a ekologické nezávadnosti disponují tyto kotle i jinými přednostmi.

  • Vysoká účinnost

Uživatel disponuje možností určit si provozní teplotu v místnosti a kotel si již sám dávkuje přesné množství paliva, které k jejímu dosažení potřebuje. Zajistí tak stejný tepelný komfort, avšak s nižší spotřebou paliva než případě ručního přikládání. Tato úspora může být až 30 %. Vyjádřeno řečí čísel, účinnost ekologických kotlů na tuhá paliva se pohybuje mezi 80 – 90 %.

  • Levný provoz

Tak, jak je dražší jeho pořízení, lze u tohoto kotle dosáhnout značné finanční úspory při běžném provozu. Souvisí to pochopitelně opět s vysokou účinností a schopností automatické regulace přísunu paliva dle požadované teploty, denní doby, ve které má kotel topit apod.

  • Nezávislost na inženýrských sítích
  • Možnost zisku tzv. kotlíkové dotace

Nevýhody ekologických kotlů na tuhá paliva

  • Vyšší pořizovací cena

Při nákupu ekologického kotle na tuhá paliva se vaše peněženka nepříjemně vyprázdní, je však nutné myslet směrem do budoucna. Při dlouhodobém a správném používání se skrze nízké provozní náklady tato investice jednoznačně vrátí. Přibližná návratnost se pohybuje kolem 5 -7 let.

  • Nutnost skladu paliva

Čím topit?

Otázka paliva je velmi důležitá. Praktickou výhodou je, že některé kotle dokáží přijímat více druhů paliv. V případě, že máte jednoho nedostatek nebo se nárazově zvýší jeho cena, máte stále v dalším rozhodování volnou ruku. Primární palivo, které je pro daný kotel určeno, však doporučujeme měnit co nejméně, má totiž veliký vliv na účinnost. Pouze s ním lze dosáhnout garantovaných čísel.

Nejčastější variantou paliva je černé či hnědé uhlí (oblíbený je například druh Ořech, který je zároveň doporučovaný jako ideální palivo pro získání kotlíkové dotace), dřevěné pelety nebo kusové dřevo.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top