skip to Main Content
Pomoc dětí v domácnosti - ilustrační foto

Určitě si ještě řada z nás vzpomene, jak jsme doma museli jako děti pomáhat. Ne vždy se nám to líbilo a bylo nám to po chuti. Nicméně učit děti povinnosti je potřeba a nejlépe hned od malinka.

Od malinka znamená přibližně od tří let, kdy se začne dítko o vše zajímat a chce pomáhat, asistovat a samozřejmě vysloužit si i pochvalu. Jakmile začneme již malé děti vést k tomu, že je nutné zapojovat se do domácích prací, tím lépe to půjde, až bude dítko starší.

Začněte už od tří let

Je vhodné dítě zapojovat do vaření, nakupování, uklízení hraček či nádobí ze stolu po jídle atd. Nesmíme přitom vždy zapomínat chválit. Právě ve věku tří let je dítě mnohdy do těchto prací žhavé. Dejte mu pocit, že je důležité a jeho práce je přínosem. Posílíte tím jeho sebevědomí a hlavně mu dáte pocit důležitosti. Malé děti chtějí pomáhat a dělají to rády. Vychutnejte si tyto okamžiky, protože bude hůř. V tomto věku jsou děti nadšené. Je to ideální období na vypěstování návyků.

I když vás to bude mnohdy spíš zdržovat, jde o nejlépe trávený čas. Jste s dítětem, jste mu vzorem a nenásilným způsobem mu vštěpujete něco, co se vám později rozhodně vyplatí. V žádném případě neříkejte dítěti – stoupni se vedle, já to budu mít rychleji. Jestliže dítě něco pokazí, nerozčilujte se, mnohem lépe uděláte, když případné škody napravíte společně. Řekněte dítěti, že se nic hrozného nestalo a příště to zvládne lépe. Chybami se člověk učí a nejen to, dítě se naučí jednat s chladnou hlavou a nedělat z komára velblouda.

Stanovte dětem nějakou povinnost

Rovněž je vhodné udělit dětem nějakou domácí práci jako pravidlo. Ať už jde o každodenní doplňování granulí do mističky vašeho domácího mazlíčka, úklid hraček, zalévání květinek, krmení rybiček apod. Ze začátku budete muset dítku patrně práci připomínat, což vůbec nevadí, časem se z toho stane zvyk. A zvyk je železná košile. Jestliže dítě svůj úkol nesplní, je vhodné vymyslet něco, čím si uvědomí, že povinnosti se zkrátka plnit musí. Nedá-li granule do misky pejskovi, zapomeňte třeba na svačinku či oběd a řekněte dítěti, že pejsek se cítil podobně a měl hlad. Rozhodně dítě nějak netrestejte, ale zkrátka vymyslete způsob, jak mu dát najevo, že každý má v domácnosti nějaké povinnosti. Dítě není hloupé a mnoho rodičů jejich inteligenci podceňuje.

Domácí práce ve čtyřech a pěti letech

Ve věku čtyř let už dítě může pomáhat s domácími prácemi, jako je vytáhnout věci z pračky a podávat při věšení prádla, zalít kytky, utřít na dostupných místech prach (nejde o kvalitu, jde o princip). Okolo pěti let už toho dítě zvládne více. Třeba míchat těsto, utírat nádobí, vytahovat nádobí z myčky, zamést podlahu, prostřít stůl.

Dítě předškolního věku

V šesti až sedmi letech dítě dokáže připravit i jednoduchá jídla. Namazat chléb, nakrájet bábovku, nalít do hrníčku mléko a zamíchat do něj kakao atd. Každé dítě je jiné, proto mu ukládejte činnosti, které nebudou pro něj složité. Je logické, že domácí práce budou dětem chvíli trvat a rozhodně nepůjde o bezvadně odvedenou činnost, ale neodrazujte své děti, aby neztratili motivaci.

Pochvala a odměna

Za odvedenou práci samozřejmě poděkujte, pochvalte jej a vezměte třeba do kina. Psychologové uvádí, že rozhodně není správné dávat dětem za odměnu peníze. Nebudou pak pomoc druhým brát jako samozřejmost a budou očekávat, že kdykoliv pomohou, dostanou zaplaceno. Placení se tudíž při domácích pracích vyhněte.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top