skip to Main Content
Životní prostředí - Ilustrační foto

V minulosti si většina lidí nedokázala představit spojení ekonomického a ekologického bydlení. Ovšem v dnešní době jde o stále se rozšiřující samozřejmost. Moderní bydlení není pouze souhrn nových tvarů, prvků a materiálů. Snoubí v sobě rovněž uživatelské pohodlí s nejvyšším možným ohledem k přírodě. Koncipovat bydlení tak, aby minimalizovalo ekologickou zátěž a rovněž dokázalo dodržet soudobé nároky, není lehký úkol, ale ani ne nesplnitelný.
Snem každého ochránce přírody je bydlet v domě, jenž bude mnohem vstřícnější ke krajině. Moudře navržené bydlení, kde jsou hlavními atributy promyšlená organizace prostoru, kvalitní provedení a ekologické parametry jsou klíčovými cíli takového projektu. Úkolem je snížit ekologickou zátěž, ale dodržet přitom nároky splňující standard moderního bydlení. Co dříve byla utopie, se nyní stává realitou.

Bydlení s ohledem na životní prostředí

Dnes se již staví čím dál více domů, ve kterých je zohledněna energetická úspornost, moderní technologie a samozřejmě ohleduplnost vůči životnímu prostředí. Takové bydlení vyžaduje dokonalou izolaci a bezchybnou cirkulaci vzduchu. Ve finále to znamená méně topit a více šetřit. Pravdou je, že pořizovací náklady na nízkoenergetické či pasivní domy jsou krapet vyšší, ale jde o investici do budoucna, která se zase vrátí.

Ekologické a praktické vychytávky

Zatímco v dřívějších dobách bylo takové bydlení nepředstavitelné, dnes se stává realitou. Patrně nikoho nepřekvapí přítomnost moderních prvků v bydlení, jako jsou centrální vysavače či solární panely. Takovéto doplňky jsou předpokladem pasivních domů, kde se výrazně šetří náklady a vylepšují tak celkovou kvalitu bydlení. Solární panely využívané pro ohřev užitkové vody mají životnost 30 let. Zvyšují úsporu energií, což je určitě příjemné. Centrální vysavače zase přináší pohodlí, snadnou obsluhu, zdravý život i pro lidi s alergiemi.

Bydlete chytře – šetřete náklady

Hrajete-li si rádi s čísly, pak vás možná překvapí, že chytré bydlení dokáže snížit provozní náklady ve srovnání s klasickým bydlením až o 89 procent. Jak je to vůbec možné? Celé tajemství spočívá v perfektně provedené izolaci, díky které se nemusí dům tolik vytápět, což šetří náklady. Většina staveb se používá z nejoblíbenějších a nejosvědčenějších materiálů – tím je bezesporu dřevo, které člověka provází od nepaměti.
Určitě už jste se setkali s problémy, které potrápí nejednu domácnost – vlhkost. Chytré bydlení představuje mimo zmiňované izolace i rychlý, zajímavý způsob zdění – suché zdění. To zrychluje a zjednodušuje výstavbu, jelikož se na stavbě pouze montuje, snižuje se tak zátěž na životní prostředí. Suché zdění je proces skládání stavebních dílů bez využívání jakýchkoliv plnících či spojovacích hmot. Nízkoenergetické a pasívní domy šetří náklady, životní prostředí a usnadňují život.

 

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top